تبلیغات
آخرین مطالب مقالات و اخبار نظامی ایران و جهان - WC-135 یک ققنوس استوار
آخرین مطالب مقالات و اخبار نظامی ایران و جهان


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1394
تصویرتصویر


تصویرپروژه ی WC-135 در سال 1949 توسط ژنرال آیزن هاور راه اندازی شد.این پروژه درست در زمانی کلید خورد که نیروی هوایی ارتش ایالات متحده مسئول تشخیص و گزارش هرگونه انفجار هسته ای درهرکجای جهان را عهده دار شده بود.WC-135 در واقع جایگزین WB-50s که قبل از آن وظیفه ی نمونه برداری از هوا را داشتند شده بود.WC-135 بیشتر ماموریت های نمونه برداری خود را بر فراز خاور دور، اقیانوس هند، خلیج بنگال، دریای مدیترانه، مناطق قطبی، و دور تر از سواحل آمریکای جنوبی و آفریقا انجام داده است. WC-135W نقش عمده ای در ردیابی زباله های رادیو اکتیو از فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اتحاد جماهیر شوروی ایفا کرده است.در حال حاضر ماموریت های WC-135 به نمونه برداری از مناطقی است که تحت پیمان منع آزمایش سلاح هسته ای ، آزمایش های اینچنینی ممنوع شده است.برای سالهای طولانی این ققنوس (WC-135B) نقش یک هواپیمای تجسسی آب و هوایی برای ماموریت های جهانی از جمله تجزیه آب و هوایی،تحقیقات علمی،جستجوهای هسته ای به کار گرفته شد.

پروژه ی Constant Phoenix


هواپیمای WC-135 که قالب کلی خود را از هواپیمای C-135 گرفته ، وظیفه ی آن جمع آوری اطلاعات و نمونه برداری از جو به منظور کشف و شناسایی انفجارهای هسته ای و یا آثار به جا مانده از آزمایشات رادیو اکتیو را عهده دار میباشد.همچنین به طور غیر رسمی به عنوان پرنده ای برای جمع آوری نمونه ی جوی آسمان در پروژه ی آن اشاره شده است.

تصویر

WC-135C و WC-135W که از خانواده ی این ققنوس به شمار میروند نیز در سال 1963 هواپیماهای به کار گرفته شده در سطوح اطلاعاتی برای جمع آوری اطلاعات ذرات معلق در هوا و گازهای باقی مانده به منظور حمایت از پروژه ی محدودیت و منع آزمایش سلاح هسته ای میباشند.

تصویر

تغییرات و اصلاحات WC-135 در درجه اول مربوط به تجهیزات on-board نصب شده بر روی هواپیما به جهت جمع آوری نمونه ی اتمسفر جو بوده و به خدمه ماموریت اجازه میداند تا در زمان مناسب با نمونه برداری از بقایای بجا مانده از ابرهای رادیو اکتیو، کار کشف را انجام دهند.
این هواپیما به یک دستگاه جریان مستقیم برای جمع اوری ذرات بر روی کاغذ فیلتر مجهز شده و در کنار آن از یک سیستم کمپرسور پر فشار برای نمونه هوای جمع آوری شده میباشد.تعداد صندلی های موجود برای 33 نفر از جمله خدمه ی کابین خلبان ، پرسنل تعمیر و نگه داری،و اپراتورهای تجهیزات ویژه از مرکز کاربردهای فنی نیروی هوایی را تشکیل میدهد.


تصویر


برخی از عملیات های این پرنده

برای جمع آوری اطلاعات مربوط به آزمایش های هسته ای توسط پاکستان و هند که در سال 1998 انجام شد این هواپیما مورد استفاده قرار گرفت.

به گزارش خبر گزاری Kyodo ژاپن در تاریخ 6 اوکتبر سال 2006، یک فروند WC-135 مجهز به تجهیزات تشخیص تشعشعات رادیو اکتیو در مناطق جنوبی ژاپن به به پرواز درآمد.همچنین این خبر گزاری اضافه میکند" ما بر این باور هستیم که این بخشی از راه کار های ارائه شده توسط ایالات متحده میباشید تا بدین وسیله برنامه هسته ای کره شمالی را تحت نظر بگیرد.این در حالی بود که سه روز بعد خبر گزاری رسمی کره شمالی (KCNA) خبر از انجام موفقیت آمیز آزمایش اتمی زیر زمینی خود خبر داد.خبرگزاری CNN ایالات متحده نیز با اشاره به نتایج اولیه به دست آمده از تحلیل داده های جمع آوری شده توسط WC-135 این آزمایش را تائید کرد.

در 17 ژوئن 2009 خبرگزاری JoongAng گزارشی مبنی بر آزمایش اتمی کره ی شمالی در تاریخ 25 می منتشر کرد و در ادامه افزود : نیروی هوایی ایالات متحده هواپیماهای شناسایی WC-135 خود را به منظور نمونه گیری هوا از پایگاه هوایی Kadena در اوکیناوا ژاپن اعزام کرده است.
گزارش CNN در 17 مارس 2011 : پرواز یک فروند WC-135W در اطراف ژاپن برای تشخیص میزان تشعشعات هسته ای از نیروگاه هسته ای فوکوشیما ناشی از زلزله ی 9 ریشتری پس از سونامی در این منطقه


یک فروند WC-135 پارک شده


تصویر

طبقه بندی: هوانوردی نظامی، 
ارسال توسط مصطفی نداف
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟

پیوند های روزانه
تبلیغات

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ