تبلیغات
آخرین مطالب مقالات و اخبار نظامی ایران و جهان - 15 عکس شگفت انگیز از هواگرد های ارتفاع بالای ناسا
آخرین مطالب مقالات و اخبار نظامی ایران و جهان


http://gallery.military.ir/albums/userpics/10264/amazing-NASA-photos.jpg

5

*
پست محبوب

amazing-NASA-photos.jpg

در یکی از مجموعه تصاویر قرار داده شده در Flickr توسط ناسا , اژانس فضایی تعدادی تصاویر بی نظیر از هواپیما ها و فضاپیما های منحصر به فردش را در حال پرواز در اسمان منتشر کرد . در اینجا 15 تصویر شگفت انگیز از ان مجموعه را که به حقیقت روح پیش گام ناسا را در تسخیر مرز های نهایی افاق به نمایش می گذارند قرار داده شده است .

X-15-NASA1.jpg

X-15 در حال با سرعت فاصله گرفتن از پرنده ی مادر B-52 mothership به وسیله ی موتور راکتی اش . تکه های سفید رنگ در نزدیکی وسط بدنه ی هواپیما یخ زدگی هستند که به دلیل اکسیژن مایه استفاده شده در سیستم پیش ران ایجاد شده اند . همچنین نیتروژن مایع خیلی سرد نیز در محفظه ی بار , کاپیت , شیشه ی جلو (کاناپی) و دماغه استفاده شده است . X-15 توسعه داده شده بود تا در حین پرواز اطلاعاتی را در زمینه های ایرودینامیک , سازه , کنترل پرواز و جنبه های فیزیولوژیکی پرواز در ارتفاع و سرعت بالا ارائه کند .

X-15-contrail.jpg

هواپیمای راکتی پس از لانچ در مرکز تحقیقاتی درایدن در کالیفرنیا به سرعت سینه ی اسمان را شکافت (چپ) . تصویر سمت راست , در اولین پرتاب هواگرد Athena II ساخت لایکهید مارتین

از کیپ کاناورال در 6 ژانویه , فضا پیمای Lunar Prospector متعلق به ناسا را به مدار ماه فرستاد . spin-stabilized یک فضا پیما با چرخش تثبیت شده (spin-stabilized ) است که طراحی شده بود تا برای ناسا اولین نقشه های تمام سیاره ای از سطح ماه و میدان های گرانشی مغناطیسی را تهیه کند , و همچنین به دنبال مکان های احتمالی وجود یخ در نزدیکی قطب قمر بگردد .

lunar-landing-research-vehicle.jpg

در این تصویر متعلق به 1965 , Lunar Landing Research Vehicle (LLRV) تقریبا در حداکثر ارتفاعش در جنوب پایگاه نیروی هوایی ادواردز در حال نمایش است . در طی طرح ریزی پروژه ی اپولو در 1960 , ناسا دست به مطالعه ی کانسپت های طراحی شده برای شبیه سازی معقول سطح ماه زد : یک شبیه ساز اکترونیکی , یک ابزار مهار و کنترل و این وسیله ی بلند پروازانه . تمام این 3 مورد تبدیل به پروژه های مهم و جدی ای شدند , اما مرکز تحقیقاتی Flight Research Center’s Landing Research Vehicle (LLRV) متعلق به ناسا برنده ی روز بود .

HL-10.jpg

در این تصویر فوق العاده خلبان تحقیقاتی Bill Dana در حال مشاهده ی عبور پرنده ی NB-52B ساخت ناسا از بالای سر خود است , پس از یک پرواز ازمایشی در HL-10 (بالا) . در تصویر زیر

HL-10 در حال با قدرت جدا شدن از حامل خود B-52 mothership می باشد . HL-10 یکی از 5 حامل طراحی شده ایست که در مرکز تحقیقاتی درایدن ناسا مابین جولای 1996 تا نوامبر 1975 به پرواز در امد تا امنیت مانور پذیری و فرود در low lift-over-drag پرنده در هنگام بازگشت دوباره از فضا مطالعه شود .

Discovery-launch.jpg

در تصویر بالا شاتل دیسکاوری در سطوح مختلف صعود دیده می شود . قوس صعودی از میان بخاری از ابرها , (بالا) و حرکت سریع به سمت ایستگاه فضایی بین المللی (چپ) , و تکمیل اولین لانچ شبانه ی شاتل از 2002 , در 8:47 بعد از ظهر 9 دسامبر 2006 (راست).

SR-71B-Takeoff1.jpg

جریان امواج ضربه ای از نازل موتور بزرگ و پرقدرت هواپیمای SR-71B متعلق به ناسا در هنگام برخاست از باند در پروازی در 1992 در مرکز تحقیقاتی درایدن در کالیفرنیا . این پرنده ی 2 کابین یکی از 3 , SR-71 ای بود که در ابتدا به ناسا از نیروی هوایی برای استفاده در برنامه ی تحقیقاتی پرواز در ارتفاع و سرعت بالا , قرض داده شد .

SR-71-sunset.jpg

در این تصویر بی نظیر از پروازی در مرکز تحقیقاتی درایدن در 1995 , نیم رخ تیره ی SR-71B Blackbird در مقابل نمای نارنجی اسمان قرار دارد . مدل “B” نوع اموزشی این پرنده بود , نمای کمی عجیب ان از این جهت است که کاپیت دوم برامدگی ای را در بالای بدنه ی بلک برد ایجاد کرده

است .

D-558-2-launch-from-B-291.jpg

در این عکس متعلق به دهه ی 50 میلادی , Douglas Skyrocket D-558-2 از زیر یک P2B-1S متعلق به نیروی دریایی لانچ شده است . در اولین پرواز ها D-558-2 از یک موتور جت هواپیما استفاده مرد و از یک باند معمولی پرواز کرد , که البته باعث محدودیت سرعت و ارتفاع اش می شد .

راه حل تبدیل D-558-2 به یک راکت یا یک سیستم پیشران ترکیبی جت – راکت و رها کردن ان از یک P2B-1S بود که که در حقیقت یک B-29 Superfortress تغییر یافته بود .

Helios-flying-wing.jpg

در این تصویر در حال مشاهده ی اولین تست پروازی هواپیمای بال پرنده ی برقی – خورشیدی Helios Prototype , با استفاده از انرژی خورشیدی از پایگاه U.S. Navy’s Pacific Missile Range Facility در Kauai واقع در هاوایی در 14 جولای 2001 هستید . در 18 ساعت پرواز تست سیستم های هواپیما و راندمان و کارایی ان در تلاش برای رسیدن به پرواز پایدار در ارتفاع 100 هزار پایی مورد بررسی قرار گرفت . Helios حاصل اصلاحاتی در اثبات گر تکنولوژی بال پرنده ی خورشیدی قبلی , Centurion , بود .

space-shuttle-moon.jpg

در این تصویر تا حدودی کنایه دار , شاتل فضایی اتلانتیس را مشاهده می کنید . فضا پیما به یک Boeing 747 تغییر یافته برای حمل شاتل که متعلق به ناسا است , متصل شده است برای بازگشت به خانه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا پس از بازگشت قبلی اش به جو و فرود در پایگاه نیروی هوایی ادواردز .

X-24A-launch-B-52.jpg

در این تصویر فوق العاده X-24A در حال روشن کردن موتور راکتی اش , XLR-11 , پس از لانچ و جدا شدن از B-52 mothership , است . در اینجا مرز فضا قابل رویت است , جریان contrails در ارتفاع بالا از بال های X-24A در برابر ابی تیره ی اسمان رخ می نمایاند .
طبقه بندی: فضانوردی،  هوانوردی نظامی،  هوانوردی غیر نظامی، 
ارسال توسط مصطفی نداف
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟

پیوند های روزانه
تبلیغات

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ