مصطفی نداف جمعه 27 بهمن 1396 10:08 ق.ظ نظرات ()

300px-MiG_Alley_Map.JPG

 

 

در جریان جنگ کره ، بیشتر از 45000 نفر از پرسنل نیروی هوایی ارتش ایالات متحده در قالب 22 وینگ به همراه یگانهای پشتیبانی زیر پرچم سازمان ملل ، وارد نبرد شدند . در این میان ، وینگ 136 جنگنده /بمب افکن از گارد ملی تگزاس ، اولین یگانی بشمار می آمد که به این منطقه اعزام گردید .

 

127_1951-June-26_Air-Guard-in-MIG-Alley.

 

 

این یگان که در آن زمان به جنگنده های جدید F-84 تاندرجت مجهز شده بود ، در ماه مه 1951 وارد ژاپن گردید و مدت کوتاهی پس از آن ، وارد رزم هوایی با نیروی هوایی کره شمالی و سپس  جمهوری خلق چین شد . در طول زمستان و بهار 1951 ، نیروی هوایی چین کمونیست با متمرکز یگانهای رزمی موجود در طول مرز خود با کره شمالی ( شمال غربی این کشور و در امتداد روخانه یالو  ) بتدریج به یک تهدید  جدی برای گروه بمب افکن های سازمان ملل در آمد . چینی ها با ایجاد یک دالان که به " معبر میگ " یا " دالان میگ" شهرت یافت ، عملاً ضربات پی درپی نیروی هوایی سازمان ملل بر زیرساختهای کره شمالی را کاهش دادند .

 

Texas_Air_National_Guard_pilots_1st_Lt__

 

چپ به راست : ستوان یکم آرتور . او .اولگیر - سروان هری آندروود

 

 

در نتیجه ، نیروی هوایی ارتش ایالات متحده  با اتخاذ یک استراتژی تلافی جویانه ، سعی نمود تا این دالان را به همراه پرنده های رزمی و پایگاه های هوایی آن از میان بردارد . بنابراین ، در26  ژوئن 1951 ، اسکادران 182 از وینگ 136 گارد ملی تکزاس   ماموریت یافت تا چهار فروند  بمب افکن B-29 را بر فراز کره شمالی اسکورت نمایند . در جریان این ماموریت ، میگهای کره ای و چینی بدون اطلاع از وجود اسکورت ، با خیال راحت به بمب افکن ها حمله نمودند ، که با اسکورت جنگنده های آمریکایی مواجه شدند . با ورود میگها ، یک داگفایت نفسگیر میان طرفین درگرفت که درجریان آن ، ستوان یکم آرتور. او. اولگیر با کمک سروان هری آندروود نخستین قربانی جتهای جدید نیروی هوایی را به نام خود ثبت نمودند .

 

پس از این واقعه ، وینگ گارد ملی تگزاس ماموریتهای متعددی را به نام خود ثبت نمود و در حال حاضر نیز ، اسکادران 182 تاکتیکی گارد ملی تگزاس از وینگ 136 ، همچنان مشغول ماموریتهای خود است .