مصطفی نداف دوشنبه 23 مهر 1397 01:38 ب.ظ نظرات ()

عملیات گزش آبدزدک
حدود 36 سال قبل درروز 6 ژوئن سال 1982 ، اسرائیل اقدام به اشغال ( جنوب ) لبنان نمود که منجر به بروز یک رویاروئی مستقیم نظامی با سوریه گردید . سوریه به صورت کاملا فعال از سوی شوروی ( سابق ) حمایت می شد و در پشت سر اسرائیل ، همانگونه که همه می دانند ، ایالات متحده بود که با پول ، تسلیحات و فن آوری های پیشرفته از آن حمایت می کرد . بدینسان ، نبرد در لبنان آخرین جنگ متعارف بین شوروی و ایالات متحده در تاریخ جنگ های نیابتی تلقی می گردد . یکی از نتایج راهبردی نظامی این نبرد ، شکست برق آسا و درهم پیچیده شدن طومار نیروی هوائی و پدافند هوائی سوریه بود که کاملا به تجهیزات و نفرات روسی مجهز و توسط کارشناسان شوروی تربیت شده بودند . در روز 9 ژوئن اسرائیل عملیاتی را برای کسب برتری هوائی برفراز منطقه عملیات ( زمینی ) باجراء گذاشت که اسم رمز آن "Arzano is 19"   بود . ("Arzano " در زبان عبری به معنی آبدزدک و معادل انگلیسی آن هم "The mole cricket" می باشد . )
 
روز بعد ژنرال مصطفی طلاس وزیر دفاع سوریه با چهره ای گرفته به حافظ الاسد رئیس جمهور سوریه گزارش داد : پدافند و نیروی هوائی ارتش سوریه شکست خوردند ، موشک های زمین به هوا بی فایده بودند ، بدلیل شرایط پیش آمده ، ارتش ما نمی تواند بیش از این بجنگد . در همان روز توافقنامه آتش بس بین سوریه و اسرائیل امضاء گردید . کنار کشیدن سوری ها از جنگ به نحو موثری دست اسرائیلی ها را در لبنان کاملا باز گذاشت . رخدادها غیرقابل باور بود ، چرا که در شرق لبنان متمرکزترین پوشش پدافند هوائی جهان مستقر شده بود. در محدوده کوچکی به وسعت تقریبی 25x30 کیلومتر پانزده گردان ، دو هنگ از سامانه، s-75m  و دو هنگ از سامانه s-125m  و جمعا به تعداد 19 گردان ( به همین دلیل اسرائیل عدد 19 را در نام عملیات خود ذکر نموده بود ) مستقر شده بودند. بنا به نوشته سپهبد alexander maslov ، یک افسر عالیرتبه پدافند هوائی شوروی ، گردان های پدافند هوائی منطقه پوششی سه لایه را فراهم کرده بودند. در مجموع 17 آتشبار توپخانه ضدهوائی ، 51 سامانه Shilka  و 47 سامانه دوش پرتاب "Strela-2" در آنجا حضور داشتند.
تصویر

چنین تراکمی از استقرار سامانه های پدافند هوائی حتی در خطوط مقدم ناتو در اروپا و در اطراف مهمترین اهداف راهبردی شوروی سابق هم مشاهده نمی شد. در دره بقاع لبنان ، در اثر تلاش های چند ساله کارشناسان سوری و روسی ، یک مجموعه پدافند هوائی مثال زدنی برپا شده بود و مسکو و دمشق بر این باور بودند که این مجموعه در مقابل هرگونه حمله هوائی ایمن است مگر حملات هسته ای . تمام این مجموعه در عرض چند ساعت حمله اسرائیل از بین رفت بدون آنکه کوچکترین تلفاتی وارد سازد . بیشتر سامانه های سام حتی فرصتی برای پرتاب یک موشک هم نیافتند . در شب نهم به دهم ژوئن در منطقه عملیاتی در پشت مرزهای سوریه 5 اسکادران جنگنده برای جبران خسارات وارده به سرعت جایگزین شدند اما در طول روز آنها هم به همان سرنوشت دچار شدند. برای سوری ها وضعیت در آسمان مصیبت بار بود. 
تصویر

در نبردهای هوائی ، از روز هفتم الی 11 ژوئن ، ارتش سوریه ، طبق گزارشات رسمی خودشان 60 فروند mig-21, mig-23 و SU-22 را از دست داد . نوزده خلبان کشته ، و سایر خلبانان از هواپیمایشان به بیرون پریدند . برغم آنکه سوری ها مدعی کسب 23 یا 24 پیروزی هوائی هستند ، اما آنها نتوانستند هیچ هواپیمایی از دشمن را سرنگون سازند. در تمام نبرد آنها تشنه (کسب) یک رقم باقیماندند .
تمام جهان سوسیالیست به یکباره در شوک فرو رفت . عبدالسلام جلود معاون اول معمر قذافی رهبر لیبی ، پس از اطلاع از آنچه که در لبنان بوقوع پیوسته ، به سرعت – همان شب – سفیر شوروی را احضار و با هیجان بر سر او فریاد زد : نیروی هوائی و پدافند هوائی سوریه نابود شد ! سلاح هائی را که ما از شما خریداری کردیم مثل یک اسباب بازی مقوائی سوخت ! شوک وارده به پیرمردان سالخورده کرملین از سوی پولیت بورو کمتر از دیگران نبود . سران پدافند هوائی ، انستیتوهای تحقیقات علمی و دفاتر طراحی احضار و به دلیل بی اعتبار ساختن تجهیزات نظامی شوروی به صورت سختگیرانه ای خلع یونیفورم ، از سمت های خود عزل و از حزب کمونیست اخراج شدند . طبق شهادت کسانی که در مراسم اعدام اولگ گرینوسکی رئیس بخش خاورمیانه حضور داشتند او گفته بود : تسلیحات ما عالی هستند اما عربها ترسو و نظامیان بدی هستند ! 
 
تصویر
 
در نهایت اتفاق خاصی در لبنان نیفتاد و ( حافظ) اسد خائن شروع به شایعه پراکنی در مورد ناکارآمدی تسلیحات روسی نمود. به هر حال با فروکش کردن اوضاع ، رئیس دفتر مشاوران نظامی در سوریه ، سرهنگ یاشکین در پیامی به رمز نگاشته شده و با نام مستعار اوستینوف فرانکلی نوشت : پدافند و نیروی هوائی ارتش سوریه که با فناوری ما تجهیز شده بودند ، منتهای تلاش خود را بعمل آوردند ، ولی باید بپذیریم که تجهیزات ما در مقابل فناوری آمریکا و اسرائیل در مرتبه پائین تری قرار دارد . البته رسانه های روسیه هیچ گزارشی در مورد رخدادهای دره بقاع منتشر نکردند . اما از طریق رفقائی که در بخش علوم و فنون مجتمع تساگی کار می کردند به جزئیات این رخداد پی بردند . در واقع هر چند شوروی سابق به این مقوله اولویت بالائی می داد اما تجهیزات روسی مسابقه را در تمام زمین ها و منجمله موارد نظامی به رقبای غربی خود باخته بودند.